j

Lorem ipsum dolor amet, consect adipiscing elit, diam nonummy.

Follow Us

Mücevher Temizliği ve Bakım Yöntemleri

Mücevher Temizleme ve Bakım Yöntemleri

İlk günkü ışıltısı ile pırlanta yüzüğünüzü takmak, elmas küpelerinizi kullanmak mı istiyorsunuz? Peki değerli mücevherlerinizin bakımına ne kadar dikkat ediyorsunuz? Çevresel faktörlerinde etkisi ile zaman içerisinde takılarımız parlaklığını kaybedebilirler. Bunu önlemenin en doğru yolu belli periyotlar ile bir mücevher uzmanı tarafından temizlik ve bakımının yaptırılmasıdır. Tabi her zaman profesyonel hizmet alamamakla birlikte dikkat etmemiz gereken kritik noktalar da bulunmaktadır.  Bu sebeple mücevher temizliği ve bakım yöntemleri hakkında detaylı bir bilgi vererek sizi aydınlatmak istedik. 😉

Amonyak Banyosu ile Mücevher Temizliği

Mücevher temizliğinde en etkili yöntemlerinden birisi amonyak banyosudur.

Bunun için ihtiyacımız olan malzemeler: Temiz bir kap, amonyak, sıcak su, yumuşak bir fırça veya diş fırçası, yumuşak bir bez ve mücevherlerinizdir. Amonyak konsantre bir kimyasaldır bu sebeple hazırladığımız temiz kapta 1 kısım amonyağı 6 kısım sıcak suyla karıştırmamız gerekir. Mücevherinizi bu karışım içerisinde 15-20 dakika kadar bekleterek kir ve lekelerden arınmasına yardımcı olabilirsiniz. Üzerindeki kalıntıları yumuşak bir fırça veya bez ile temizledikten sonra temiz su atında da iyice durulamanız gerekmektedir. Son olarak su lekelerini önlemek için havlu ile kurulayabilirsiniz.

Soğuk Su Banyosu ile Mücevher Temizliği

Soğuk su banyosu, mücevherlerin temizliği için başka bir yöntemdir.

İhtiyacınız olan malzemeleri hazırlayarak işe başlayabilirsiniz. Temiz bir kabın içine soğuk su ve biraz nazik bir temizlik deterjanı veya bulaşık sabunu ekliyoruz. Ayrıca, yumuşak bir fırça veya diş fırçası, yumuşak bir bez ve mücevherleriniz de gerekecektir. Mücevherleri hazırladığınız soğuk su banyosunda 5-10 dakika boyunca bekletiyoruz. Bu süre, mücevherlerin yüzeyinde biriken kir ve yağın yumuşamasına yardımcı olacaktır. Beklettikten sonra, yumuşak bir fırça veya diş fırçası yardımıyla mücevherlerinizi nazikçe fırçalayabilirsiniz. Temiz su altında iyice duruladıktan sonra su lekesini önlemek için yumuşak bir bez veya havlu ile kurulayabilirsiniz.

Karbonat ile Mücevher Temizliği

Karbonat, mücevherlerin temizliği için doğal ve etkili bir yöntemdir. Karbonatın temizleme ve parlatma özellikleri çok etkili olduğu için, bu yöntemi mücevherlerinizin bakımında güvenle kullanabilirsiniz. Karbonatın doğal özellikleri sayesinde, mücevherlerinizin temiz ve parlayan bir görünüm kazanmasına yardımcı olur.

İlk olarak yarım su bardağı su ve bir yemek kaşığı karbonatı bir kapta karıştırarak macunumsu bir kıvam elde ediyoruz. Yumuşak ve ince kıllı bir diş fırçası kullanarak karbonat macununu mücevherlerin yüzeylerine, desenlere ve montür aralarına dairesel hareketlerle uyguluyoruz. Bu şekilde fırçalama, mücevherlerin yüzeyindeki kirleri ve lekeleri çıkarmaya yardımcı olur. Ardından temiz bol su ile durulayabilirsiniz.

Tüm temizleme yöntemlerinde unutmamanız gereken en önemli konu değerli taşlara, özellikle opal, zümrüt, türkuaz veya organik malzemeler gibi hassas mücevherlerinizde kimyasalların zarar verebileceği durumudur. Bu sebeple mücevher uzmanına uygulayacağınız temizleme yöntemini mutlaka danışmanızı tavsiye ediyoruz. 😊