j

Lorem ipsum dolor amet, consect adipiscing elit, diam nonummy.

Follow Us

Yakut Taşı: Kırmızının Paha Biçilmeyen Hali

Hindistan’da “Taşların Efendisi” olarak kabul gören yakut taşı; yüzük, kolye, bileklik ve küpe yapımında kullanılarak, kırmızının asilliği ile her daim ön plana çıkıyor. Mücevher alanında kabul görmüş dört değerli taştan biri olan bu taş kendine ve sevdiklerine değer verenlerin ilk tercihleri arasında yer alıyor.

Yakut Taşı Özellikleri Nelerdir?

Elmastan sonraki en sert ve en değerli taş olan Yakut, “Rubin” veya “Ruby” olarak da adlandırılıyor. Sertlik değeri 9 olup; çizilmeye, kırılmaya, parçalanmaya ve darbelere karşı dayanıklı olması ile de dikkat çekiyor. Pembeden eflâtuna, kırmızıdan kahverengiye doğru devam eden bir renk skalasına sahip olan taşın; canlı, koyu, kan kırmızısı rengi ile yapılan yakut mücevherler geçmişten günümüze kadınlar arasında favori mücevherler listesinde her daim yerini koruyor!

Yakut Taşı Nerede Bulunur?

Yakut taşının en fazla bulunduğu bölgeler sırası ile; Sri Lanka, Burma, Pakistan, Afganistan, Tayland, Vietnam, Avustralya ve Hindistan’dır.

Yakut Taşı Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Eski çağlarda zehirlenmelere, veba hastalığına karşı Yakut taşının iyileştirici bir etkisi olduğuna inanılırdı. Günümüzde de yorgunluğu ortadan kaldırdığı, kasları güçlendirdiği, tansiyon tedavisine iyi geldiği, dikkat dağınıklığını toparladığı, kalp hastalıklarına fayda sağladığı, kan şekerini dengede tuttuğu, bulaşıcı hastalıklara iyi geldiği yönünde pek çok faydası sayılmaktadır. Aynı zamanda değerli ve özel hissettiren bu taş psikolojik olarak özgüven ve özgürlük duygusu aşılayarak da ön plana çıkmaktadır.

Psikolojik ve fiziksel açıdan değerlendirildiğinde diğer özellikleri arasında özgürlük duygusunu uyandırdığı, dürüstlüğü ve doğruluğu teşvik ettiği, olumsuz duygulardan arındırdığı, hoşgörü ve empatiyi arttırdığı, sezgileri güçlendirdiği, duygusal kırılmalardan ve nazardan da koruduğu yönde söylemler mevcuttur.

Yakut Mücevherlerin Temizliği ve Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Sertlik derecesi yüksek olan Yakut taşının bakımı oldukça kolay yapılmaktadır. Tek ihtiyacınız olan temiz bir sudur. Eliniz ile dikkatli bir şekilde yıkayarak veya nemli temiz bir bezle çizmemeye dikkat ederek temizleyebilirsiniz. Taş alındıktan sonra ilk iş bu şekilde temizliği yapılmalıdır. Çünkü bulundukları ortamdan aldıkları enerji boyutları gereği taşların temizlenmeye her daim ihtiyaçları bulunmaktadır. Aynı zamanda tütsü yakmak, toprağa gömmek veya diğer taşlarla bir araya koyup bekletmek gibi yöntemler ile de taşın temizliğini yapabilirsiniz.

Yakut mücevherler oldukça değerli olduğu için bakımı yapılırken ve kullanılmadığı zamanlarda saklanırken çizilmemesine özellikle dikkat edilmeli ve başka mücevher ile çizilmesini önlemek amacı ile bir arada tutulmamalıdır.

Yakut mücevherler kullanılırken de dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bunlardan ilki üzerinizde kullandığınız sprey, makyaj malzemesi veya parfüm gibi uçucu maddelerin temas etmemesidir. Çünkü bu tarz maddeler mücevherinizin parlaklığını bozabilir.

Yakut Taşı ile Yapılan Aksesuarlar

Yüzük, küpe, kolye ve bileklik gibi kadınların zarif takılarında sıkça tercih edilen bu taşın tespih modellerinde de kullanımı oldukça ilgi görmektedir. Özellikle kırmızı ve bordo renkleri takılarda fazlaca tercih edilmektedir.

Geçmiş imparatorluklarda kralların ve kraliçelerin taç ve asalarında en derin ve en göz alıcı kırmızı yakutlar kullanılırdı. Değerini asla kaybetmeyen ve her gün severek kullanabileceğiniz yakut mücevherler aile nesillerinde de yadigâr olarak bırakılmaktadır. Bu sebeple sevdiklerinize kendilerini değerli hissettirecek bir parça arıyorsanız tercihinizi kesinlikle bu taştan yana kullanmalısınız. 😊

Yakut taşı içeren mücevher seçiminde en doğru seçimi yapmak için kategorilerimizi inceleyebilir ve ihtiyacınız doğrultusunda bizimle iletişime geçebilirsiniz. 😊